O kawiarence

Skąd pomysł?

Kawiarenka to jedna z inicjatyw, które odzwierciedlają znak naszych czasów, czyli ogromną i szybko rosnącą liczbę singli w wielkich miastach. Pomysł na takie miejsce miało niezależnie kilka osób – Ojciec Przełożony ze staromiejskiego jezuickiego domu zakonnego,  jego zastępca i kilka osób z duszpasterstw dla bezżennych. Naszym wspólnym, największym celem jest aktywizowanie ludzi i dawanie im jak najwięcej okazji i możliwości do bycia razem i wspólnego rozwoju. Jak? Tak, jak to sami zorganizujemy, w porozumieniu z naszymi Gospodarzami 🙂

 

Dla kogo?

Obecnie kawiarenka służy wolnym (bezżennym) chrześcijanom powołanym do małżeństwa lub rozeznającym tę drogę. Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju spotkania jednorazowe i cykliczne, najchętniej – rozwojowe. Jesteśmy zobowiązani traktować kawiarenkę odpowiedzialnie, zarówno pod względem jakości spotkań, jak i dbałości o zabytkowe krypty. Będziemy mogli z niej korzystać niemal codziennie, za zgodą Ojców Jezuitów.

 

Na jakich zasadach?

Kawiarenka działa na zasadzie dobroczynności i wolontariatu. Każdy z nas pracuje, dlatego dyżury w kawiarence mogą (na razie) być tylko po godzinach, czyli wieczorami i w weekendy. W godzinach otwarcia kawiarenki będziemy mieć otwartą przestrzeń spotkań przy kawie, i czasem dodatkowo będziemy prowadzić spotkania tematyczne w którymś z pomieszczeń. Spotkanie będzie mógł organizować każdy na określonych zasadach – pod warunkiem, że będzie ono przeznaczone dla bezżennych chrześcijan, bo miejsc na spotkania dla rodzin etc jest już bez liku. Pomieszczeń (krypt) jest kilka, o różnej wielkości, od maleńkich kilkuosobowych do mieszczących około 30 krzeseł. Zasady dołączania do grona organizatorów są opisane w zakładce Dołącz do nas.

Wszystko robimy w ramach służby Bogu i człowiekowi. Żywność, napoje, zastawę, wystrój, środki czystości, transport itp finansujemy sami, m in z darowizn wrzucanych do skarbonki, a w przyszłości również być może z ofiar za niektóre spotkania. 100% zbieranych pieniędzy przeznaczamy na cele kawiarenki.

Wystrój i wyposażenie kawiarenki jest w rękach organizatorów. Zapraszamy do włączenia się we wspólne kształtowanie klimatu pomieszczeń. Lista potrzebnych rzeczy i kontakt do koordynatorki zaopatrzenia jest pod tym linkiem.

Podziemia są objęte zakazem palenia papierosów (każdego rodzaju).
Wydarzenia w podziemiach są z zasady bezalkoholowe.
Spotkania z ew. instrumentami lub nagłośnieniem mogą się odbywać tylko pomiędzy mszami/modlitwami.

.

Traktujemy kawiarenkę jako wspólne dzieło i każdego zapraszamy do inicjatywy, współpracy i współodpowiedzialności. Dołącz do nas!

Zależy nam na naprawdę dobrej jakości. Dbajmy o to wspólnie. Pierwsza „singlowa” kawiarenka w sercu stołecznej Starówki musi być z klasą 🙂